Neden Seyahat Sigortası yaptırılmalıdır?

Seyahat için geçici olarak yaptırabileceğiniz sigorta, farklı gün ve süreler için ayarlanabilir. Tatilde olacağınız süreye göre sigorta süresini tercih etme hakkınız bulunmaktadır. Seyahat için ihtiyacınız olan sigorta süresini belirleyerek dilediğiniz zaman dilimi için sigorta satın alabilirsiniz.
1. Seyahat sigortası zorunlu bir sigorta değildir. Fakat yurtdışı seyahatlerinde kişilerin tercih ettikleri ülkelere göre bu zorunluluk değişmektedir. Bazı ülkeler vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortasını da isterler. Schengen sınırlarında yer alan ülkeler, Amerika ve Kanada için vize başvurularında seyahat sağlık sigortası zorunludur.
2. Seyahat sigortası geçerlilik süresi, kişinin pasaportu ile yurtdışı seyahatine çıkması ile başlar. Ülke sınırlarına giriş yapması ile biter. Kişinin, sigortaya aracı olan kurum/kuruluş, acente veya bankasına seyahatini gerçekleştireceği gün sayısını ve bu seyahate çıkış-giriş tarihlerini belirtmesi ile poliçe oluşturulur.
3. Seyahat sigortası kişilerin yurtdışı seyahatlerinde karşılaşabileceği her türlü hastalık, kaza, yaralanma veya ölüm durumunda ki işlemler olmak ile beraber uçuşun rötar yapması, uçağı kaçırma (geç kalınması) durumlarına karşı da kişiye teminat vermektedir.
4. Herhangi ek teminat eklenmemesi durumunda tüm seyahat sigortaları sabit teminatlıdır. Aksi belirtilmediği sürece yapılan sigorta öğlen saat 12.30’da başlamaktadır. Bu sebeple herhangi bir sorun yaşanmaması adına yurtdışına çıkış tarihinden bir gün önce poliçe başlatılıp, dönüş tarihinin ise bir gün sonrası için poliçe bitişi yapılması daha sağlıklıdır.